Σημαντική νίκη για τον Πρωτέα εντός έδρας με αντίπαλο το Φαίακα,Μεγάλη νίκη για την Παραμυθιά

Σε ένα δυνατό παιχνίδι με πολύ πάθος και νεύρα ο Πρωτέας Ηγουμενίτσας πήρε το ρόζ φύλο αγώνα απέναντι στην δυνατή ομάδα του Φαίακα Κέρκυρας.

1η περίοδος 23-15

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας μπήκε από την  αρχή δυνατά και με καλή άμυνα και γρήγορο παιχνίδι χτύπησε στον αιφνιδιασμό με τον Μπιλιούρη και καλές επιλογές στην επίθεση από τον αρχηγό της Μπέζα. Η ομάδα της Κέρκυρας έμεινε κοντά στο σκορ εκμεταλλευόμενη την δύναμη της στο ζωγραφιστό και τα επιθετικά της ριμπάουντ.

2η περίοδος 20-15

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε όπως η πρώτη για τους Θεσπρωτούς. Με καλές επιλογές στην επίθεση, τον Βενέτη να συνεχίζει στο σκοράρισμα και γρήγορες επιθέσεις εκεί που ο Μπιλιούρης έβρισκε ανοιχτό γήπεδο. Η άμυνα ζώνης 1-3-1 των Φαιάκων βραχυκύκλωσε για λίγο την  επίθεση των παιχτών του Γ.Βαζούκη,η άμυνα τους όμως παρέμεινε καλή και δέχτηκαν πάλι 15 πόντους από τους Κερκυραίους όπως και στην πρώτη περίοδο. Το κουπί στην επίθεση για τους Φαίακες τράβηξε ο Γιώργος,Θεόδοτος και Σαγιάς.

3η περίοδος 14-16

Στη  τρίτη περίοδο ο Βενέτης συνέχισε το σκοράρισμα με 10 πόντους από τους 22 συνολικά που πέτυχε και έβρισκε λύσεις απέναντι στην πίεση που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι και στην προσπάθεια τους να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Ο Μαγκανάς με 2 εύστοχα τρίποντα και ο Σαγιάς προσπάθησαν να κρατήσουν τους Κερκυραίους κοντά στο σκορ με την διαφορά να είναι πάνω από τους 10 πόντους.

4η περίοδος 18-17

Στη τέταρτη περίοδο οι Βενέτης και Μπέζας απαντούσαν στα καλάθια των παιχτών του Φαίακα με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 7 πόντους. Στον αιφνιδιασμό των Κερκυραίων μετά από κλέψιμο όμως ο Μπιλιούρης παίζοντας άμυνα ψηλά δεν τους άφησε να πλησιάσουν άλλο και στις επόμενες επιθέσεις μαζί με τον Μπέζα πετυχαίνοντας κρίσιμα καλάθια και καλές άμυνες έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Πρωτέα. Τελικό σκορ 75-63 για τους Ηγουμενιτσιώτες. Μελανό σημείο του αγώνα 6.24 πριν την λήξη του παιχνιδιού το 17 Θεόδοτος του Φαίακα και το 6 Βενέτης του Πρωτέα ενεπλάκησαν σε ανταλλαγή ύβρεων. Κατόπιν εισήλθαν εντός του αγωνιστικού παράγοντες των ομάδων και το παιχνίδι συνεχίστηκε μετά την διακοπή.

Πρωτέας ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ(ΒΑΖΟΥΚΗΣ): ΓΑΛΑΝΗΣ 6 Λ,ΛΑΓΚΑΡΗΣ 3, ΒΕΝΕΤΗΣ 22, ΚΑΤΣΗΣ 5, ΚΑΚΟΜΑΝΩΛΗΣ, ΜΠΕΖΑΣ 13 ΑΡΧ, ΜΑΝΔΗΛΑΣ 4, ΤΣΟΥΠΗΣ, ΜΠΙΛΙΟΥΡΗΣ 14, ΑΔΑΜΙΔΗΣ 4, ΔΡΙΚΟΣ, ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 4

Φαίακας ΚΕΡΚΥΡΑΣ(ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ):   ΔΗΜΑΚΟΣ, ΚΟΚΑΒΕΣΙ 3,ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ ΤΣΟΥΡΕΓΚΑΣ,ΜΑΓΚΑΝΑΣ 16, ΤΑΓΚΑΣ, ΣΤΕΡΓΙΟΥ 4, ΓΙΩΡΓΟΣ 14 ΑΡΧ, ΜΑΝΤΖΙΟΣ ,ΖΩΗΣ, ΘΕΟΔΟΤΟΣ 12, ΣΑΓΙΑΣ 14

Μεγάλη νίκη για την νεαρή ομάδα της Παραμυθιάς που επικράτησε του ΚΑΟΠρέβεζας με 50-57. Οι δυο ομάδες παλεύουν για την παραμονή στην κατηγορία.Οι Χάϊδος, Αθανασίου και Μπάμπος οδήγησαν την ομάδα της Παραμυθιάς στην νίκη σε αντίθεση με τον ΚΑΟΠ που τα περίμενα ολα απο τον Κάρτσακλα και τον Παπαμιχαήλ. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 23-27. Παρόλο που οι γηπεδούχοι μείωσαν με την λήξη της τριτης περιόδου στους τρείς 39-42 οι παίκτες της Παραμυθιάς βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με καλή άμυνα και ψύχραιμες επιλογές στην επίθεση πήραν την νίκη με 50-57. Κορυφαιοι για τους νικητες οι Χάϊδος με 20 πόντους και οι Αθανασίου, μπάμπος με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Απο τον ΚΑΟΠ ο Κάρτσακλας σημείωσε 24 και ο Παπαμιχαήλ 13.

Δεκάλεπτα:Α:12-15 Β::11-14 Γ::16-13 Δ::11-15

Κ.Α.Ο.ΠΡΕΒΕΖΑ(ΤΕΦΑΣ):ΤΣΕΚΟΥΡΑΣ 4,ΚΙΤΣΟΣ Ι.2,ΤΕΦΑΣ 5,ΚΑΝΙΩΡΗΣ,ΓΚΟΠΗΣ,ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ 13,ΔΗΜΟΛΙΤΣΑΣ,ΚΑΡΤΣΑΚΛΑΣ 24(1),ΜΠΟΝΤΙΝΑΣ 2

ΚΑΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ(ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ):ΧΑΪΔΟΣ 20(3),ΒΑΤΣΙΟΣ Α.,ΤΣΙΠΗΣ,ΤΑΧΙΑΣ 3(1),ΑΝΔΡΕΟΥ, ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 13(1),ΒΑΤΣΙΟΣ Β.6,ΜΠΑΛΑΣ,ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Χ.,ΜΠΙΚΑΣ Β.,ΜΠΑΜΠΟΣ  12, ΤΖΙΑΤΖΙΑΣ 3 (1)