Νίκη του Πρωτέα με τον Κερκυραϊκό,Ήττα για Παραμυθιά από την Δυναμό Κιάφας

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγε η ομάδα της Ηγουμενίτσας από το ΔΑΚ Αλεξάνδρα Τσιάβου νικώντας τον Κερκυραϊκό(1-3) για το πρωτάθλημα της Α’ Ανδρών της ΕΣΚΑΒΔΕ. Για το ίδιο πρωτάθλημα η ομάδα της Παραμυθιάς(0-4) έχασε στα Γιάννενα από την Δυναμό Κιάφας(4-0) με 70-41 (36-23 το ημίχρονο). Για την Β΄Ανδρών ο Ηρακλής Φιλιατών έχασε από τους Ιππότες στην Κέρκυρα με 99-58

1η περίοδο  13-08

Πιο δυνατά μπήκε η η ομάδα του Πρωτέα στην πρώτη περίοδο και με επιθετική άμυνα και πολύ καλό Κάτση σε άμυνα (περιόριζε τον Ίσσαρη) και επίθεση όπου πέτυχε τους 7 από τους 12  συνολικούς τους πόντους κατάφερε να προηγηθεί με 13-08. Η ομάδα της Κέρκυρας βρήκε 4 πόντους στην επίθεση της από τον Γογγάκη.

2η περίοδο 17-12

Στην δεύτερη περίοδο οι Θεσπρωτοί δεν χαλάρωσαν και με επιθετικά όπλα τους Μπέζα Κ. και Μπιλιούρη την πήραν και αυτήν με διαφορά 5 πόντων παρά την άμυνα ζώνης που προσπάθησε να παίξει η ομάδα της Κέρκυρας. Η επίθεση της Κέρκυρας στηρίχτηκε στον Παγιατάκη που έβαλε τους 7 από τους συνολικά 12 της ομάδας του. Έτσι οι παίχτες του Βαζούκη πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 10 πόντους διαφορά 30-20.

3η περίοδος  17-18

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Κέρκυρα προσπάθησε να πιέσει για να πάρει κάτι θετικό από το παιχνίδι, η γραμμή των 6.75 μ και ο Μπιλιούρης  διατήρησαν την διαφορά για τους Θεσπρωτούς που βρήκαν ελεύθερα μακρινά σουτ μετά από καλή κυκλοφορία. Στην άμυνα των γηπεδούχων όμως οι Κερκυραίοι βρήκαν τον αμαρκάριστο παίχτη μετά από διεισδύσεις και πέτυχαν όλους τους πόντους από το ζωγραφιστό και ελεύθερες βολές.

4η περίοδος   13-12

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Κερκυραϊκού προσπάθησε να βρει λύσεις από την γραμμή του τριπόντου την τιμώρησαν όμως με ακριβώς τον ίδιο τρόπο οι Μπιλιούρης και Γαλάνης(3 τρίποντα) που ήταν μόνοι που σκόραραν στην τελευταία περίοδο για τους γηπεδούχους και έδωσαν στον Πρωτέα τη δεύτερη νίκη του στο Πρωτάθλημα.

Πρωτέας Ηγουμενίτσας(ΒΑΖΟΥΚΗΣ): ΓΑΛΑΝΗΣ 11,ΛΑΓΚΑΡΗΣ,ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ,ΚΑΤΣΗΣ 12, ΚΑΚΟΜΑΝΩΛΗΣ, ΜΠΕΖΑΣ Κ 9,ΜΠΕΖΑΣ Β, ΤΣΟΥΠΗΣ, ΜΠΙΛΙΟΥΡΗΣ 17,ΔΡΙΚΟΣ 4, ΒΕΝΕΤΗΣ 7.

Κερκυραϊκός (ΑΡΝΑΛΙΑΣ): ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ Α 5, ΝΤΕΛΗΣ, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ 2, ΜΑΝΔΥΛΛΑΣ,ΡΕΤΣΗΣ, ΑΓΙΟΒΛΑΣΙΤΗΣ, ΠΑΠΑΓΚΙΚΑΣ 13, ΙΣΣΑΡΗΣ 10, ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ Δ 4, ΓΟΓΓΑΚΗΣ 6, ΠΑΓΙΑΤΑΚΗΣ 10 ,ΝΕΖΟΥΒΑΡΑΣ