Ήττα στα Γιάννενα για Πρωτέα και Παραμυθιά

Την ήττα γνώρισε η ομάδα της Παραμυθιάς 82 – 60 στα Γιάννενα από τον τοπικό ΠΑΣ σε ένα παιχνίδι που ήταν παράσταση για ένα ρόλο στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Γιαννιώτες είχαν τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και κέρδισαν σχετικά εύκολα την νεανική ομάδα της Παραμυθιάς.

Στο αμέσως επόμενο παιχνίδι που έγινε στο ΔΑΚ των Ιωαννίνων η ομάδα του Πρωτέα Ηγουμενίτσας έχασε από το Θρύλο Ιωαννίνων με 65-60 σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που θύμισε τις περσινές αναμετρήσεις  μεταξύ των δύο.

1η Περίοδος

Δυνατά μπήκε η ομάδα της Ηγουμενίτσας και με καλή άμυνα, λύσεις στην επίθεση από την δυνατή της front line και έναν πολύ καλό Μπιλιούρη να εκμεταλλεύεται τις πάσες των συμπαικτών του στο post πήρε την περίοδο με 9-19.

2η Περίοδος

Όσο καλή ήταν για τους Θεσπρωτούς η πρώτη περίοδος τόσο εφιαλτική ήταν η δεύτερη. Με μόνο δύο πόντους στην επίθεση και η άμυνα να δέχεται 22 πόντους πήγαν στο ημίχρονο υπολειπόμενη με 10 πόντους από το +10 της πρώτης περιόδου.

3η Περίοδος

Η τρίτη περίοδος πήγε και αυτή στους Γιαννιώτες με 16-14 επιμέρους σκορ και την ομάδα του Πρωτέα να πιέζει για να μειώσει την διαφορά.

4η Περίοδος

Την τέταρτη περίοδο το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι με την προσπάθεια του Πρωτέα να μειώσει και με καλές άμυνες έφτασε στο 1 λεπτό πριν το τέλος την διαφορά στο καλάθι. Μετά την άμυνα ο Βενέτης αστόχησε στο τρίποντο και η ομάδα του Θρύλου εκτέλεσε στην κόντρα με σουτ του Μπουνά από την γραμμή των 6.75μ την ομάδα της Ηγουμενίτσας. Το τελικό 65-60 διαμορφώθηκε με βολές και ένα τρίποντο του Μπέζα Κ στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα.

Πρωτέας Ηγουμενίτσας(Βαζούκης):ΚΑΡΒΟΥΝΗΣ,ΛΑΓΚΑΡΗΣ,ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ, ΚΑΤΣΗΣ, ΚΑΚΟΜΑΝΩΛΗΣ, ΜΠΕΖΑΣ 7,ΓΑΛΑΝΗΣ 6, ΒΕΝΕΤΗΣ 15,ΜΙΛΙΟΥΡΗΣ 25, ΑΔΑΜΙΔΗΣ,ΔΡΙΚΟΣ 5, ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 2

Θρύλος Ιωαννίνων(Μπεζεβέγκης): ΝΤΡΙΤΣΟΣ 3, ΠΑΠΟΥΛΟΣ 8,ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ 11,ΜΠΟΥΝΑΣ 7, ΖΗΣΗΣ 19, ΤΟΛΗΣ,ΓΚΑΡΑΔΕΑΣ 8,ΚΟΝΤΑΞΗΣ 4,ΤΑΣΣΟΣ 4, ΧΑΡΙΤΙΔΗΣ,ΣΕΡΙΔΗΣ 1, ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗΣ