Αποτελέσματα Α΄ Ανδρών Β΄Ομίλου ΕΣΚΑΒΔΕ-Νίκη για Πρωτέα,Ήττα για Παραμυθιά

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην Ηγουμενίτσα πήρε για φέτος η ομάδα του Πρωτέα με αντίπαλο την ομάδα του Κ.Α.Ο Πρέβεζα. Tο τελικό 66-48 που διαμορφώθηκε ήρθε με πολύ καλή τέταρτη περίοδο όπου άνοιξε η διαφορά με επιμέρους σκορ 17-3.

1η περίοδος 14-10

Μουδιασμένα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι που  βρήκαν λύσεις στην άμυνα ζώνης του ΚΑΟ από την γραμμή των 6.75μ  και 6 προσωπικούς πόντους από τον Μπέζα Κ που τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους. Η ομάδα της Πρέβεζας ευστόχησε σε 2 τρίποντα σε αυτή την περίοδο και προσπάθησε με μακρινά σουτ να μείνει κοντά στο σκορ.

2η περίοδος 17-20

Η δεύτερη περίοδος έληξε με τους φιλοξενούμενους να υπολείπονται με 1 πόντο στο ημίχρονο  χάρη στα μακρινά σουτ του Κάρτσακλα (4 τρίποντα) και την ομάδα του Πρωτέα να σκοράρει από την γραμμή της φιλανθρωπίας πολλούς πόντους μετά από φάουλ και να έχουν βρει ελεύθερα τρίποντα οι βενιαμίν της ομάδας Λάγκαρης και Γαλάνης.

3η περίοδος 18-15

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι Μανδήλας, Μπέζας Κ και Μπιλιούρης τράβηξαν την επίθεση για την ομάδα της Ηγουμενίτσας και οι Πρεβεζιάνοι προσπαθούσαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ με την ζώνη άμυνας και τους Παπαμιχαήλ και Κίτσιου επιθετικά.

4η περίοδος 17-3

Η τέταρτη περίοδος ανήκει αποκλειστικά στον Πρωτέα που με την άμυνα του και το επιθετικό κρεσέντο από Βενέτη και Αθανασίου να πετυχαίνουν 12 από τους 17 πόντους της ομάδας τους δεν άφησαν καμία ελπίδα στον ΚΑΟ να ελπίζει ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι από αυτό το παιχνίδι. Για τους φιλοξενούμενους ένα τρίποντο πέτυχε ο νεαρός Τσεκούρας στην τελευταία περίοδο.

Πρωτέας Ηγουμενίτσας(Βαζούκης): Γαλάνης 6, Λάγκαρης 6, Μπέζας, Κάτσης 6, Τσούπης, Μπέζας Κ. 21, Μανδύλας 7, Βενέτης 8, Μπιλιούρης 6, Αδαμίδης, Δρίκος, Αθανασίου 6

Κ.Α.Ο. Πρεβέζης (Κάρτσακλας): Ζώης, Σιάρκος, Τσεκούρας 8, Κίτσιος 7, Κανιώρης 2, Γκόλας 2, Παπαμιχαήλ 13, Τάφας, Κάρτσακλας 16, Μποτίνας

πρωτεας1234

Η Ομάδα της Παραμυθιάς γνώρισε την ήττα από το Καναλάκι στην έδρα της και έμεινε χωρίς νίκη μετά από δύο αγώνες.